2020 February TNT starts Tuesday, February 4

2020 February TNT Tournament
One Section – CFC Rated Event
$ 15 entry fee – Prizes will be based on entries.
Location: University of Winnipeg – Rm 4CM42
4 rounds – 1 game on each Tuesday February 4, 11, 18, 25 –
(This is not a knockout tournament, players will play all 4rounds) (Players may take up to 1 half-point and any number of zero-point byes.
Half-point byes for round 4 must be requested before Round 2. )

Please note that we intend to start the first round at 7:00 p.m. sharp.  FIDE Zero tolerance rule not in effect (you will not forfeited if you are late, but will lose after 1 hour of being late).


There is one game per week. All of the TNTs are Swiss (pairing) style tournaments with a time control of G /105 minutes plus a five-second increment from move 1. [Each player has 1 hour 45 minutes to complete their moves, the game will be be approx. 3 hours and 40 minutes maximum].
Start time is 7:00 pm -$ 15 entry fee and CFC membership required.
All players must be CFC members (can be obtained during registration on-site)[$ 20 for a one-tournament adult membership or $ 25 for 12 months- new adult members pay $ 0 for a twelve-month CFC membership, ]Junior (under 20) members pay $ 10 for a one-tournament membership, $ 17 for a twelve-month CFC membership, new junior members pay $ 0 for a twelve month CFC membership, or $ 0 for a one-tournament membership]
Registration for tournament -Tuesday, February 4 – approximately 6:35 pm to 6:50 pm
Registration will be cut off at 6:50 pm. Tournament Director/Registrar will be  Ken Einarsson 204 999-3069 or Ken659@mymts.net
Players can join in Round 2  , they will receive a half-point bye for Round 1. Location: University of Winnipeg – Rm 4CM42


Getting to 4CM42: (written by Mark Jenkins) Location is room 4CM42 in Centennial Hall at the University of Winnipeg. This room is a bit tricky to get to because the escalators only go to the 4th floor and do not go to the 4CM mezzanine level. Give yourself time to find the room. Either take the Centennial Hall elevator direct to the 4CM level, or take the Lockhart Hall (Ellice entrance) elevator to level 5 and cross over from the Lockhart level 5 to Centennial Hall 4CM (note, this elevator isn’t always available) or take the escalators to the 4th floor and then use the stairs between the escalator and library to reach the 4CM level.

2020 January TNT (Chiswell Memorial) – Final Round Results

Jeff Babb won the 2020 Chiswell Memorial scoring 3.5 points in 4 rounds.  Tied for second with 3.0 were Oyeyemi Abioye, Gustav Baron and Jim Melnyk with Melnyk winning the U1900 first place prize.  Tied for second in the U1900 class with 2.5 were Ken Einarsson, Jim Green and Cory Letain.  Tied for first place in the U1700 class with 2.0 were Marcelo Aza-Farje, Richard Ott and Zachary Piche.

 ResWhiteResBlack
0.5Jeff Babb (2112 3.0)0.5Oyeyemi A Abioye (2046 2.5)
0 Udaya Annakkage (1791 2.0)1 Gustav L Baron (2138 2.0)
1 James A. Melnyk (1617 2.0)0 Ibukun Orogun (1872 2.0)
0 Zachary Piche (1540 2.0)1 Blair Rutter (1915 1.5)
1 Cory Letain (1830 1.5)0 Gregory R. Allan (1657 1.5)
0 Ievgeniia-Diana Furda (1630 1.5)1 Ken Einarsson (1788 1.5)
1 Pedro Marcelo Aza-Farje (unr. 1.0)0 Stephen Ford (1521 1.0)
1 Richard Ott (1497 1.0)0 Gavin Wijeweera (unr. 1.0)
1 Wilfredo Tiqui (1362 0.5)0 Philipp Gregoryanz (1487 1.0)
1Keith Gannon (1491 0.0)0 FEmmanuel Odeyemi (1347 0.0)
0 Harshani Konara (1962 1.5)BYE
0 Rolando Bince (1920 2.5)BYE
0 Jim Green (1836 2.5)BYE
0 Bruce Reimer (1498 0.5)BYE

2020 January TNT (Chiswell Memorial) – Round 3 results

Jeff Babb is in the sole lead with 3 points. Yemi Abioye, Rolando Bince, and Jim Green are next with 2.5 points.

Bd ResWhite BlackRes
10 Harshani Konara (1962 1.5)Jeff Babb (2112 2.0)1
21 Rolando Bince (1920 1.5)Cory Letain (1830 1.5)0
30.5Ibukun Orogun (1872 1.5)Udaya Annakkage (1791 1.5)0.5
41 Jim Green (1836 1.5)Ken Einarsson (1788 1.5)0
51 Gustav L Baron (2138 1.0)Ievgeniia-Diana Furda (1630 1.5)0
60 Gavin Wijeweera (unr. 1.0)James A. Melnyk (1617 1.0)1
70 Pedro Marcelo Aza-Farje (unr. 1.0)Zachary Piche (1540 1.0)1
80 Philipp Gregoryanz (1487 1.0)Gregory R. Allan (1657 0.5)1
91 Stephen Ford (1521 0.0)Keith Gannon (1491 0.0)0
100 FEmmanuel Odeyemi (1347 0.0)Richard Ott (1497 0.0)1 X
0.5Oyeyemi A Abioye (2046 2.0)BYE
0.5Blair Rutter (1915 1.0)BYE
0 Bruce Reimer (1498 0.5)BYE
0 Wilfredo Tiqui (1362 0.5)BYE

2020 January TNT (Chiswell Memorial) Round 2 results

Jeff Babb and Yemi Abioye lead with 2 points. No less than eight players are a half-point back. (Five of the players who won last week, took byes for Round 2). Also of note were the first CFC tournament wins for Marcelo Aza Farje and young Gavin Wijeweera.  http://www.chessmanitoba.org/tournaments/2020/2020_Jan_TNT.htm

Bd ResWhite BlackRes
11 Oyeyemi A Abioye (2046 1.0)Gustav L Baron (2138 1.0)0
21 Jeff Babb (2112 1.0)Blair Rutter (1915 1.0)0
30 James A. Melnyk (1617 1.0)Harshani Konara (1962 0.5)1
40 Gregory R. Allan (1657 0.5)Ibukun Orogun (1872 0.5)1
51 Ken Einarsson (1788 0.5)Bruce Reimer (1498 0.5)0
61 Zachary Piche (1540 0.0)Emmanuel Odeyemi (1347 0.0)0
71 Philipp Gregoryanz (1487 0.0)Stephen Ford (1521 0.0)0
80 Richard Ott (1497 0.0)Pedro Marcelo Aza-Farje (unr. 0.0)1
91 Gavin Wijeweera (unr. 0.0)Keith Gannon (1491 0.0)0
0.5Rolando Bince (1920 1.0)BYE
0.5Jim Green (1836 1.0)BYE
0.5Cory Letain (1830 1.0)BYE
0.5Udaya Annakkage (1791 1.0)BYE
0.5Ievgeniia-Diana Furda (1630 1.0)BYE
0.5Wilfredo Tiqui (1362 0.0)BYE

2020 January TNT – Round 1 results

Twenty-two players have started the 2020 January TNT. All the rating favorites won, but it wasn’t easy for them – particularly on Boards 2,3 and 4. You can still join next week, with a 1/2 point for Round 1. 

Bd ResWhite BlackRes
11 Gustav L Baron (2138 0.0)Zachary Piche (1540 0.0)0
20 Stephen Ford (1521 0.0)Jeff Babb (2112 0.0)1
31 Oyeyemi A Abioye (2046 0.0)Richard Ott (1497 0.0)0
40 Keith Gannon (1491 0.0)Rolando Bince (1920 0.0)1
51 Blair Rutter (1915 0.0)Philipp Gregoryanz (1487 0.0)0
60 Francis Trueman (1431 0.0)Jim Green (1836 0.0)1
71 Cory Letain (1830 0.0)Wilfredo Tiqui (1362 0.0)0
80 Emmanuel Odeyemi (1347 0.0)Udaya Annakkage (1791 0.0)1
91 Ievgeniia-Diana Furda (1630 0.0)Gavin Wijeweera (unr. 0.0)0
100 Pedro Marcelo Aza-Farje (unr. 0.0)James A. Melnyk (1617 0.0)1
.5Harshani Konara (1962 0.0)BYE
.5Gregory R. Allan (1657 0.0)BYE

2020 January TNT starts Tuesday, January 7

2020 January TNT Tournament
One Section – Chess Federation of Canada(CFC) Rated Event (All players must be CFC members (can be obtained during registration on-site))
$ 15 entry fee – Prizes will be based on entries.
Location: University of Winnipeg – Rm 4CM42
4 rounds – 1 game on each Tuesday January 7, 14, 21, 28 –
(This is not a knockout tournament, players will play all 4rounds) (Players may take up to 1 half-point and any number of zero-point byes.
Half-point byes for round 4 must be requested before Round 2.
Please note that we intend to start the first round at 7:00 p.m. sharp.  Zero tolerance rule not in effect (you will not forfeited if you are late, but will lose after 1 hour of being late).
There is one game per week. All of the TNTs are Swiss (pairing) style tournaments with a time control of G /105 minutes plus a five-second increment from move 1. [Each player has 1 hour 45 minutes to complete their moves, the game will be be approx. 3 hours and 40 minutes maximum].
Start time is 7:00 pm -$ 15 entry fee and CFC membership required.
All players must be CFC members (can be obtained during registration on-site)[$ 20 for a one-tournament adult membership or $ 25 for 12 months- new adult members pay $ 25 for a twelve-month CFC membership, or $ 16 for a one-tournament membership]Junior (under 20) members pay $ 10 for a one-tournament membership, $ 17 for a twelve-month CFC membership, new junior members pay only $ 17 for a twelve month CFC membership, or $ 8 for a one-tournament membership]
Registration for tournament -Tuesday, January 7 – approximately 6:35 pm to 6:50 pm
Registration will be cut off at 6:50 pm. Tournament Director will be  Tony Boron (2047989464) or email chessmanitoba at gmail.com
Players can join in Rounds 2  , they will receive a half-point bye for Round 1. Location: University of Winnipeg – Rm 4CM42
Getting to 4CM42:  (written by Mark Jenkins) Location is room 4CM42 in Centennial Hall at the University of Winnipeg. This room is a bit tricky to get to because the escalators only go to the 4th floor and do not go to the 4CM mezzanine level. Give yourself time to find the room. Either  take the Centennial Hall elevator direct to the 4CM level, or take the Lockhart Hall (Ellice entrance) elevator to level 5 and cross over from the Lockhart level 5 to Centennial Hall 4CM (note, this elevator isn’t always available) or take the escalators to the 4th floor and then use the stairs between the escalator and library to reach the 4CM level.

2019 Jack Woodbury Memorial – Final Round Results

Theo Wolchock capped a dominant second-half of the year with another tournament victory – winning the 2019 Jack Woodbury Memorial with 5.5 from 6 games.

Second was Rolando Bince with 5 points. Colin Prince and Michael Hopper scored 4.5 points, with Prince taking the U1900 first prize, and Hopper 3rd prize money.

Roy Proulx and Udaya Annakkage. with 4 points,  split the 2nd/3rd U1900 prizes.  Bruce was first U1800 with 3.5 points. Mike Skop was 2nd U1800, John Remillard and Aibike Myrzaibraimova were the top U1600s,

while Richard Ott and newcomer Mohannad Shehadeh were the top U1500s, all with 3 points, and all winning the same cash amount.

http://www.chessmanitoba.org/tournaments/2019/2019_Woodbury.htm

Bd ResWhite BlackRes
11 Theo Wolchock (2234 4.5)Colin Prince (1884 4.5)0
20 Harshani Konara (1968 4.0)Rolando Bince (1866 4.0)1
3? Jaroslaw Czypinski (1975 3.5)Isaac Wiebe (2239 3.5)?
40 Bruce Leaden (1512 3.5)Michael Hopper (2101 3.5)1
50 Mike Skop (1621 3.0)Oyeyemi A Abioye (2068 3.0)1
61 Roy Proulx (1833 3.0)John Remillard (1568 3.0)0
70 Richard Ott (1432 3.0)Udaya Annakkage (1803 3.0)1
81 Cory Letain (1838 2.5)John Klokow (1676 2.5)0
91 Jim Green (1835 2.5)James A. Melnyk (1670 2.5)0
10? Aibike Myrzaibraimova (1566 2.5)Ken Einarsson (1800 2.5)?
111 Mohannad Shehadeh (unr. 2.0)Philipp Gregoryanz (1482 2.0)0
121 Zachary Piche (1527 1.5)Gary Crawford (1649 2.0)0
130 Bruce Reimer (1518 1.5)Emmanuel Odeyemi (1177 1.5)1
141 Wilfredo Tiqui (unr. 1.5)Francis Trueman (1452 1.5)0
151 Keith Gannon (1503 1.5)Alia Myrzaibraimova (1062 1.0)0
16? Peter Magyar (1502 0.5)Cory Ash (unr. 0.5)?
0 Sunyo Kim (1778 2.5)BYE
0 Keith Czarny (1628 2.0)BYE
0 Ievgeniia-Diana Furda (1604 2.0)BYE

2019 Jack Woodbury Memorial – Round 5 results

Theo Wolchock and Colin Prince won on the top two boards and will meet on Board One in the final round next week.

Harshani Konara and Rolando Bince have a chance to catch them if that game is drawn. 

The race for the class prizes (U1900, U1800, U1600, U1500) is also unclear.

http://www.chessmanitoba.org/tournaments/2019/2019_Woodbury.htm

Bd ResWhite BlackRes
10 Isaac Wiebe (2239 3.5)Theo Wolchock (2234 3.5)1
20 Oyeyemi A Abioye (2068 3.0)Colin Prince (1884 3.5)1
30 Roy Proulx (1833 3.0)Harshani Konara (1968 3.0)1
40 John Remillard (1568 3.0)Rolando Bince (1866 3.0)1
51 Michael Hopper (2101 2.5)Jim Green (1835 2.5)0
60 Ken Einarsson (1800 2.5)Jaroslaw Czypinski (1975 2.5)1
70 Cory Letain (1838 2.5)Bruce Leaden (1512 2.5)1
81 Udaya Annakkage (1803 2.0)Ievgeniia-Diana Furda (1604 2.0)0
90 Gary Crawford (1649 2.0)Richard Ott (1432 2.0)1
101 Mike Skop (1621 2.0)Keith Czarny (1628 2.0)0
111 Sunyo Kim (1778 1.5)Zachary Piche (1527 1.5)0
121 John Klokow (1676 1.5)Keith Gannon (1503 1.5)0
131 James A. Melnyk (1670 1.5)Bruce Reimer (1518 1.5)0
140 Emmanuel Odeyemi (1177 1.5)Aibike Myrzaibraimova (1566 1.5)1
151 Philipp Gregoryanz (1482 1.0)Wilfredo Tiqui (unr. 1.5)0
160 Alia Myrzaibraimova (1062 1.0)Mohannad Shehadeh (unr. 1.0)1
171 Francis Trueman (1452 0.5)Peter Magyar (1502 0.5)0
0 Cory Ash (unr. 0.5)BYE

2019 Jack Woodbury Memorial – Round 4 results

Isaac Wiebe, Theo Wolchock, and Colin Prince lead with 3.5 points, with 2 rounds remaining. Five players are on 3 points, while six have 2.5.

http://www.chessmanitoba.org/tournaments/2019/2019_Woodbury.htm

Bd ResWhite BlackRes
10 Oyeyemi A Abioye (2068 W 3.0)Isaac Wiebe (2239 B 2.5)1
21 Theo Wolchock (2234 W 2.5)Cory Letain (1838 w 2.5)0
31 Colin Prince (1884 2.5)Jaroslaw Czypinski (1975 2.5)0
41 Harshani Konara (1968 2.0)Gary Crawford (1649 2.0)0
51 Rolando Bince (1866 2.0)Mike Skop (1621 2.0)0
60 Ievgeniia-Diana Furda (1604 2.0)Roy Proulx (1833 2.0)1
70 Aibike Myrzaibraimova (1566 1.5)John Remillard (1568 2.0)1
80 Bruce Reimer (1518 1.5)Michael Hopper (2101 1.5)1
91 Bruce Leaden (1512 1.5)Sunyo Kim (1778 1.5)0
100 Mohannad Shehadeh (unr. 1.0)Udaya Annakkage (1803 1.0)1
111 Richard Ott (1432 1.0)Alia Myrzaibraimova (1062 1.0)0
120.5Wilfredo Tiqui (unr. 1.0)Emmanuel Odeyemi (1177 1.0)0.5
130 Philipp Gregoryanz (1482 1.0)John Klokow (1676 0.5)1
141 James A. Melnyk (1670 0.5)Francis Trueman (1452 0.5)0
151 Zachary Piche (1527 0.5)Cory Ash (unr. 0.5)0
161 Keith Gannon (1503 0.5)Peter Magyar (1502 0.5)0
0.5Jim Green (1835 2.0)BYE
0.5Ken Einarsson (1800 2.0)BYE
0.5Keith Czarny (1628 1.5)BYE